SD (PAL) Analog SD

Odsłony: 2726

 HISTORIA
System analogowy starego typu znany jest już od połowy dwudziestego wieku. Początkowo stosowany militarnie, w latach 70tych trafił na ulice USA. W Europie pojawił się na początku lat 90tych. Pierwsze kamery były czarno-białe i miały bardzo słaba jakość obrazu. Pod koniec lat 90tych pojawiły się kamery z kolorowym obrazem. Jednak obraz ten zapisywany był nadal na taśmie magnetowidowej. Do profesjonalnych zastosowań używało się magnetowidów Long Play które na jednej taśmie potrafiły zapisywać obraz przez 24godziny. Wymagało to jednak ciągłej obsługi i systematycznej wymiany kaset. Początek XXIw. przyniósł rewolucję w postaci zapisu cyfrowego - nie wymagającego kaset i magnetowidów. Początkowo były to karty video instalowane w komputerach PC a ostatecznie rejestratory autonomiczne w formie jaką znamy do dziś.

SYSTEM ANALOGOWY CVBS (PAL/NTSC)
System ten jest ograniczony maksymalną rozdzielczością na jaką został przygotowany. Jest to mniej więcej 0,3Mpix. Kamerę z rejestratorem łączy się przewodem koncentrycznym za pomocą gniazd BNC. W późniejszym czasie wprowadzono możliwość łączenia systemu CCTV za pomocą skrętki komputerowe przy użyciu symetryzatorów. W miarę możliwości odradzamy jednak ten rodzaj przewodów ponieważ zbiera on sporo zakłóceń. Wpływa to negatywnie na działanie systemów detekcji ruchu i zwiększa zużycie dysku zainstalowanego w rejestratorze a tym samym skraca czas przez który nagrania utrzymane są w pamięci.

MOŻLIWOŚĆ MIGRACJI DO SYSTEMÓW HD
Posiadacze systemu CVBS maja możliwość wymiany sprzętu w celu podniesienia jakości nagrań bez modyfikacji okablowania. Początkowo modyfikacja była możliwa tylko dla tych którzy zdecydowali się na przewody typu "skrętka". Około roku 2012 pojawiły się pierwsze kamery IP o rozdzielczości 1Mpix były one jednak bardzo drogie i generowały dużą ilość danych. Wraz z rozwojem techniki w 2014 roku producenci zadbali o użytkowników z okablowaniem na bazie przewodów koncentrycznych. Pojawiły się kamery 1 i 2Mpix (fullHD) w technologii HDTVI (TurboHD). W celu migracji należy wymienić rejestrator na taki z serii TurboHD do którego możemy podłączyć zarówno nowe kamery HD jak i te stare które nadal działają w systemie. Oznacza to brak konieczności wymiany wszystkich kamer jednocześnie co generowałoby jednorazowo spore koszty.

Producent HiKVision wprowadził na rynek kamery z serii PICADIS, które posiadają sygnał zgodny z CVBS co oznacza że można podłączać je bezpośrednio do rejestratorów w starych systemach CCTV. Nie przynosi to jednak znacznej poprawy jakości obrazu ponieważ są to nadal kamery 0,3Mpix. Jednocześnie ich cena nie odbiega od ceny kamer z serii TurboHD. Z tego powodu polecamy wymiane rejestratorów, które dziś nie są już bardzo drogie a umożliwią migrację do systemu wysokiej jakości - TurboHD.